საინფორმაციო შეხვედრის ფარგლებში იურისტი შეხვდა ოზურგეთის 26 მაისის ქუჩის მცხოვრებლებს, რომლებმაც აღნიშნეს, რომ მათ შესახვევში ასფალტის საფარი ამორტიზებულია. გზის მოუწესრიგებლობისა და სანიაღვრე სისტემის გაუმართაობის გამო წვიმიან ამინდში შემოსასვლელი ისე იტბორება, რომ ფეხით გავლა შეუძლებელია. არის გარე განათების პრობლემაც. მომზადდა განცხადება, რომელსაც ისინი შეიტანენ ქალაქის მერიაში და რის შემდგომაც მოხდება ამ პრობლემების მოგვარების ლობირება.
პროექტი ხორციელდება გაეროს ქალთა ორგანიზაციის
გენდერული თანასწორობის ფონდის მხარდაჭერით
ეს იყო წლის ბოლო შეხვედრა, რომელზეც ჟურნალისტებმა ისაუბრეს თავიანთ სოციალურ როლზე, შეცვლილ გენდერულ მიდგომებზე, დამოკიდებულებაზე აქტუალური პრობლემების გაშუქების მიმართ.
ქუთაისის გენდერული საკონსულტაციო საბჭოს ასისტენტმა შეკრებილებს გააცნო რეკომენდაციები, რომლებიც საკრებულოს და მერიას წარუდგინა გენდერულმა საბჭომ და ქალაქის მომავალი წლის ბიუჯეტში იქნება გათვალისწინებული.
სიუჟეტი, რომელიც ტელეჟურნალ „7 დღის“ ჟურნალისტებმა მოამზადეს, მაყურებელს აცნობს ქუთაისის გენდერული საკონსულტაციო საბჭოსა და ადგილობრივი თვითმმართველობის თანამშრომლობის შედეგებს. როგორც ქალაქის მერი აცხადებს, საბჭოს რეკომენდაციების დიდი წილი გათვალისწინებულია მომავალ ბიუჟეტში. მათ შორის საბავშვო ბაღების ინფრასტრუქტურის გენდერული ხასიათი, პედაგოგთა და სხვა პერსონალის კვალიფიკაციის ამაღლების საკითხი. საბჭოს წევრების შეფასებით, ახალი ბიუჯეტი ბევრად უფრო გენდერულად მგრძნობიარეა, ვიდრე წინა წლები - ეს თვითმმართველობისა და სამოქალაქო ჯგუფების თანამშრომლობის შედეგია.
სენაკელი ჟურნალისტები აქტიურად თანამშრომლობენ ფონდ „სოხუმთან“ - მონაწილეობენ სხვადასხვა შეხვედრებში, ამზადებენ მასალებს გენდერული საკონსულტაციო საბჭოს საქმიანობის შესახებ.
20 დეკემბერს გაიმართა შეხვედრები ტელეკომპანია „ეგრისსა“ და გაზეთ „კოლხეთში“. ჟურნალისტებმა, ფონდი „სოხუმის“ წარმომადგენელმა და გენდერული საკონსულტაციო საბჭოს წევრმა ისაუბრეს ადგილობრივ გენდერულ პოლიტიკაზე, გენდერული საკონსულტაციო საბჭოს ახალ პროექტზე, მედიის გენდერულ აქცენტებზე და თანამშრომლობის განვითარებაზე.
19 დეკემბერს სენაკის ქალთა მხარდაჭერის ცენტრში ჩატარდა მობილიზატორთა ქსელური შეხვედრა. შეკრებილებმა ისაუბრეს საანგარიშო პერიოდში ცენტრების მიერ ოჯახში ძალადობის მონიტორინგის თვალსაზრისით ჩატარებული მუშაობის შესახებ.
მობილიზატორებმა ერთმანეთს გაუზიარეს აზრები კონკრეტულ ღონისძიებებზე ქალთა მხარდაჭერის ცენტრების შემდგომი გაძლიერებისათვის.
ბათუმის დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრში 18 დეკემბერს გაიმართა გენდერული საკონსულტაციო საბჭოსა და ფონდი „სოხუმის“ მიერ ორგანიზებული მრგვალი მაგიდა თემაზე „ოჯახში ძალადობის მსხვერპლის დაცვა და ძალადობის პრევენცია -ადგილობრივი სტრუქტურათშორისი თანამშრომლობა“.
შეხვედრას ესწრებოდნენ არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები, შსს აჭარის მთავარი სამმართველოს უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლები, სოციალური მუშაკები, პედაგოგები, ახალგაზრდები, მერიის სხვადასხვა სამსახურის წარმომადგენლები, საზოგადოების ჯგუფები.
როგორც მრგვალ მაგიდაზე ითქვა, პრობლემა აჭარის რეგიონშიც თვალსაჩინოა და სერიოზულად დგას შესაბამისი ზომების მიღების აუცილებლობა. მნიშვნელოვანია კანონის არსებული მექანიზების სრული გამოყენება, რაც შეუძლებელია სტრუქტურებს შორის მჭიდრო კომუნიკაციის და თანამშრომლობის გარეშე.
სად არის ყველაზე „სუსტი წერტილები“ ძალადობის მსხვერპლის დაცვის, ძალადობის პრევენციის მიმართულებით, რამდენად მნიშვნელოვანია საზოგადოების ინფორმირება, განათლება, რა როლი ენიჭება სხვადასხვა სექტორს, განსაკუთრებით ადგილობრივ ხელისუფლებას პრობლემაზე რეაგირების კუთხით - შეხვედრაზე არაერთი საინტერესო მოსაზრება გაჟღერდა, რაც, ორგანიზატორების აზრით, აუცილებლად აისახება რეკომენდაციებში და წარედგინება შესაბამის სტრუქტურებს.
ითქვა, რომ საზოგადოებრივ დისკუსიებს სისტემატიური ხასიათი უნდა მიეცეს.
შეხვედრა ტელეკომპანია „აჭარას“ საინფორმაციო გამოშვებაში გაშუქდა.